Syndrom pierwszej miłości

be786bef0f3ec684d1a11b49fea8b3f3

 

Pierwsza miłość to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. To czas, w którym wszystko staje się piękne. Kiedy człowiek nie musi spać ani jeść i żyje tylko swoim uczuciem. Miłość ściśle powiązana jest z zakochaniem, czyli stanem związania emocjonalnego z drugą osobą. Stan zakochania w dużym stopniu charakteryzuje się obsesyjnymi myślami o drugiej osobie oraz pragnieniem ciągłego przebywania z nią. Ponadto miłość i zakochanie wiążą się z uczuciem pożądania oraz silną więzią, która łączy ludzi sobie bliskich. Ważne jest jednak to, że każdy z nas inaczej postrzega miłość i dlatego w dużym stopniu jest ona wytworem naszej własnej wyobraźni, wspomnień i przeżyć.

images

W literaturze wyróżnia się kilka rodzai miłości. Pierwszą z nich jest miłość Agape, czyli miłość bezinteresowna, opierająca się na duchowej więzi i altruizmie. Kolejnym rodzajem miłości jest miłość erotyczna. Eros, czyli miłość, w której dużą rolę odgrywa tęsknota i oczarowanie oraz Sexus, która jest miłością zmysłową, opartą na  wzajemnym pożądaniu i zbliżeniach płciowych. Istnieje również taki rodzaj miłości, jak miłość platoniczna, która cechuje się wzniosłością, wolnością od seksu i zmysłowości, bezinteresownością, wiernością, lojalnością. Ponadto jest to miłość przyjacielska i nad wyraz wyidealizowana. Literatura wyróżnia również miłość własną, czyli miłość do samego siebie, kierowaną pragnieniem własnego szczęścia (kojarzona z egoizmem).  Z kolei miłość romantyczna, ściśle powiązana jest z wielkimi i wspaniałymi uniesieniami serca oraz głębokimi i pięknymi uczuciami.

depositphotos_36741365-Love-Definition

A co z pierwszą miłością?

 

Każdy człowiek ją przeżył. Jeśli nasza pierwsza miłość jest odwzajemniona i powstaje z niej związek to super. Nic tylko się cieszyć. Gorzej dzieje się kiedy druga osoba nie odwzajemnia naszych uczuć lub nawet kiedy jesteśmy ze tą osobą ale związek nam nie wychodzi i w końcu się rozstajemy. Takie rozczarowanie może ciągnąć się za nami latami.  Pamiętamy kogoś, kto z czasem o nas zapomina. Idealizujemy kogoś, kto w prawdziwym życiu wcale nie jest taki idealny. Tęsknimy za czymś, co już dawno przestało istnieć. Za kimś, kto tęskni za kimś zupełnie innym.

              1321124074_by_DawcaMocyWNocy_600

Być kogoś niespełnioną miłością też nie jest przyjemne, bo ciężko jest komuś robić przykrość. Ciężko jest kogoś odepchnąć ale nie da się ot tak po prostu zmienić  swoich uczuć. Jednak można sobie z tym jakoś poradzić. Ale jeżeli to uczucie dotyka nas bezpośrednio, nie jest już tak kolorowo. Zakochujemy się w kimś, oddajemy mu całą naszą energię i serce. I co się później okazuje? Że to nie to. Że nasz wybranek nie czuje tego samego. Że osoba o którą zabiegamy, robi to samo względem kogoś innego.

1320524858_by_tylninho_600

To smutne, że będąc z inną osobą dalej pamiętamy naszą pierwszą miłość. Nie drugą, nie trzecią, nie czwartą ale tę pierwszą. Często według nas najważniejszą. Ale  czy tak aby na pewno jest. Czy ktoś kto zranił nas X lat temu zasługuje na naszą pamięć i jakąś część naszych uczuć? A jeśli to my zraniliśmy tę osobę, czy mamy prawo do jej uczuć i pamięci?

1318427220_by_Negri1_600

Jeśli chodzi o syndrom pierwszej miłości to pojawia nam się błędne koło, no bo przecież : Magda kocha Tomka, Tomek kocha Anie, Ania kocha Włodka, Włodek kocha Darię, Daria kocha Kacpra, Kacper kocha Martę, Marta kocha ….. i tak dalej. Często jest tak, że jesteśmy w związku i okazuje się, że to nie my jesteśmy wielką, jedyną, pierwszą miłością naszego partnera. Czy mamy prawo do zazdrości? Czy możemy go za to winić? Czasem dzieje się również tak że Magda Kocha Tomka, Tomek kocha Anie, Ania kocha Tomka ale jest z Błażejem. Czemu nie może być tak, że tych dwoje ludzi, którzy darzą się uczuciem są ze sobą? Czemu dzieje się tak, że zakochujemy się w ludziach, którzy zakochują się w kimś innym? Czy to wszystko ma sens?

cee98815000d2cc150f0ad9d

A co się dzieje jeśli w pewnym momencie życia uświadamiasz sobie, że nie kochasz nikogo? Co jeśli płaczesz do poduszki nie dla tego, że za kimś tęsknisz, ale dlatego że nie masz za kim tęsknić? Co jeśli okazuje się, ze Twoja pierwsza miłość, była tylko szczeniackim zauroczeniem? Co dzieje się kiedy czujesz w swoim sercu pustkę?

images (1)

Może warto wtedy skupić się na sobie. Na własnych pragnieniach. Na własnym życiu. Na tym co dzieje się wokół Ciebie. Może warto rozejrzeć się dookoła i zwrócić uwagę na coś co przedtem nie miało dla Ciebie znaczenia. Co jeśli pomyliłeś tęsknotę za kims innym z tęsknotą za samym sobą. Może tak naprawdę brakowało Ci samego siebie. Może to czas aby stać się chwilowym egoistą. Miłość sama Cię znajdzie. Nie trzeba niczego szukać na siłę. Warto też zapomnieć o tym co było. Zacząć żyć chwilą obecną. Pierwsza miłość pewnie u większości z nas zawsze będzie gdzieś w nas tkwiła. Ale czy tak chcemy przeżyć nasze życie. Tęskniąc za czymś co już dawno się skończyło. Co pewnie nigdy się nie powtórzy. Co odebrało nam kilka ładnych lat z życia. W większości przypadków, dla kogoś kto pewnie nigdy nie był świadom naszych uczuć. Żyj chwilą! Jeśli kogoś kochasz wyznaj mu to! Jeśli Cię odtrąci nie zrażaj się, nie smuć się, nie ograniczaj swojego życia tylko do tej sytuacji. Gdzieś tam jest osoba która pokocha Ciebie a Ty ją. Tym razem prawdziwie. Otwórz się na szczęście. Może trwać to latami a może też znajdować się w zasięgu ręki. Myśl pozytywnie. Każda lekcja ma nas czegoś nauczyć. Może zmienić. Kiedyś to zrozumiesz.

E.

3 komentarze do “Syndrom pierwszej miłości

  1. hmmmm ja mojej miłości nie idealizuje… pamiętam co i jak było… nie wiem czy szukam czegoś podobnego…. może podświadomie, na poziomie racjonalnym ale tak w środku pragnę kochać i być kochana…. ale gdybym wyczuła podobieństwa pewne starałabym sie szybko wycofać z ambarasu… tak czy tak kosztowałoby mnie to mase emocji… koszmar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>