Friends with benefits – czyli przyjaciel od łóżka

couple-love-bedroom-kissing

   To tylko seks, z ang. Friends with benefits oznacza relację miedzy dwojgiem ludzi, którzy nie są w stałym związku, przyjaźnią się, posiadają wspólne pasje i zachowują się jak normalni przyjaciele z tym, że od czasu do czasu chodzą ze sobą do łóżka.
O tej relacji mówi się jako o związku-hybrydzie, ponieważ posiada pewne cechy  przyjaźni (wsparcie, zaufanie, bliskość) oraz związku romantycznego (kontakt seksualny). Ponadto należy do kategorii przygodnego seksu (casual sex).  Dodatkowo zjawisko to określa się jako przyjaźń z dodatkiem/bonusem. Z założenia to przyjaźń jest podstawą tej relacji a jak sama nazwa mówi (friends with benefits) kontakty seksualne stanowią jedynie dodatkową korzyść.

  Friends with benefits uznaje się za zjawisko stosunkowo młode. Jednak jego początki sięgają lat 80. XX wieku. Przykładem mogą flovers – czyli partnerzy, którzy są jednocześnie przyjaciółmi i kochankami. Przyjmuje się, że „przyjaźń z bonusem” wyodrębniła się z tkz. kultury hook-up (licząca ok. 10 lat w Stanach Zjednoczonych), która identyfikowana jest przede wszystkim z przygodnymi kontaktami seksualnymi. Dodatkowo, ważną rolę w jej rozpowszechnieniu odegrała rewolucja seksualna ( lata 70. I 80. XX wieku) a także promocja liberalizmu,  równych praw dla obu płci i wolności seksualnej przez ruch feministyczny. Pierwsze doniesienia na temat Friends with benefits w Polsce pojawiły się w 2009 roku w prasie popularnej, wykazując znikomość tego zjawiska w naszym kraju (wartości były podawane w promilach).  Można jednak przypuszczać że rozpowszechnienie tego zjawiska w Polsce jest znacznie większe. (E. Włodarczyk J. Chanduszko-Salska, Związki Friends with Benefits — przegląd badań, Prychiatria, tom 11, nr 1, ViaMedica 2014, s. 34–42.)

  Zjawisko to dotyczy przede wszystkim singli ale zdarzają się również przypadki, w których osoby posiadające stałego partnera tworzą tego typu relacje z innymi osobami. Z takiego rozwiązania w dużej mierze korzystają osoby nowoczesne, wyzwolone, wykształcone, posiadające wysoki status społeczny/materialny, mieszkające w większych aglomeracjach, którym bardziej zależy na dobrej zabawie i niezależności niż na tworzeniu związku. Ponadto zjawisko może dotyczyć osób stawiających sobie wysokie oczekiwania względem przyszłej partnerki/partnera. (tym samym pokazując, że stawiane wymagania nie przekładają się na ich własne postępowanie np. pragną związać się z osobą mniej doświadczoną a sami korzystają przyjaźni z bonusem) Friends with benefits opiera się na kilku podstawowych zasadach, do których należą: brak wyłączności, zobowiązań, obietnic, zaangażowania i uczuć. W tym układzie nie ma miejsca na czułość, bliskość, zazdrość a przede wszystkim MIŁOŚĆ.

 to tylko seks

 Zalety friends with benefits:

- brak zaangażowania

- doznania seksualne

- więź seksualna zamiast emocjonalnej

- zaspokojenie potrzeb seksualnych

- układ oparty wyłącznie na fizyczności

- brak typowych problemów związanych ze związkami (brak zazdrości, czułości, pretensji, wyrzeczeń itp.)

- brak wyłączności

- możliwość spotykania się z innymi partnerami

- zaufanie do drugiej osoby

- brak wstydu ( przyjaciel nie ocenia, nie odrzuca, nie wyśmiewa)

 just friends

Wady Friends with benefits:

- możliwość zaangażowania jednej ze stron seksrelacji

- trudności w stworzeniu nowego stałego związku

- zazdrość o seks-przyjaciela

- potrzeba poczucia bliskości, nie tylko fizycznej

- chęć stworzenia związku z seks-przyjacielem (bez wzajemności, pojawienie się uczuć u jednej ze stron)

- trudności ( w przyszłości) w budowaniu zaufania, wspólnej płaszczyzny i bliskości innej niż seksualna

- ryzyko zniszczenia przyjaźni

-  negatywne konsekwencje seksu (niechciana ciąża, choroby płciowe)

- ryzyko zdrady (może okazać się, że przyjaciel wcale nie jest przyjacielem – wykorzystanie informacji na temat partnera przeciwko niemu)

 would you?

Jak może zakończyć się „przyjaźń z bonusem”?

W literaturze wyróżnia się cztery  sytuacje:

1)      Kontynuacja znajomości na zasadzie „Friends with benefits”

2)  Powrót do przyjaźni (bez żadnych dodatków – zaprzestanie kontaktów seksualnych)

3)      Zerwania znajomości

4)      Stworzenie stałego (romantycznego) związku przez przyjaciół

  Czy kontynuacja znajomości na zasadzie „friends with benefits” ma sens? Jak długo można to ciągnąć? Czy nie koliduje to w towrzeniu / byciu w innym związku?
Czy jest to fair w stosunku do innych ludzi (np. ewentualnego partnera)? Czy może to trwać w nieskończoność? Bez uczuć bez zaangażowania?

  Czy powrót do przyjaźni jest dobrą decyzją? Czy ktoś będąc wcześniej w takiej relacji może o wszystkim zapomnieć i żyć po staremu? Czy nie będzie to wpływało na dalszą przyjaźń? Czy nie będzie istniała chęć powrotu do relacji „przyjaźń z bonusem”?

  Czy nie szkoda zerwania przyjaźni? Czy ten „bonus” był tego wart? Czy można zaprzestać spotykać się z najlepszym przyjacielem od tak – po prostu? Czy musi się to skończyć, w ten sposób w ten a nie inny sposób (zerwanie znajomości)?

  Czy nie można było od razu storzyć takiego związku (bez benefits)? Czy zawsze się to kończy w ten sposób? Czy jest to dobra decyzja? Czy wcześniejsza otwartość w związku nie będzie niczego komplikować w przyszłości?

E.

2 komentarze do “Friends with benefits – czyli przyjaciel od łóżka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>